Yeşil Kahve ve Faydaları

 

Yeşil kahve diğer kahvelere göre kavrulmaması sebebiyle sağlık açısından daha faydalıdır.Kalp hastalıklarından koruması, zayıflatması gibi faydaları vardır.Tüketilmeden önce diğer kahveler gibi kavrulmaz. Yeşil halde tüketilir. Bu sayede içeriğindeki antioksidan maddeleri kaybetmez. Daha az kafein içerir.

Kahvenin kavrulması kahveye ayrı bir renk, aroma ve koku verir. Ancak kahve kavrulurken bir antioksidan olan ‘Klorojenik Asiti’ de ortadan kaldırılmış olunur. Kahvenin çeşitlerinden olan yeşil kahveyi diğer kahvelerden ayıran özellik ise bu noktada devreye girer. Kararında tüketildiği takdirde insan sağlığına birçok faydası bulunan yeşil kahve, diğer kahveler gibi işlem görmediği için klorojenik asit yönünden zengindir. Kavrulmadığı için kafein oranı da onlara göre daha düşüktür. Çekirdek tadının normal kahve tadından farkı olmayan yeşil kahvenin hazırlanışı ise normal Türk kahvesi ile aynıdır.

Yeşil kahve çekirdeğinin, kan şekeri düzeyini kontrol etmeye yardımcı olduğu ve bu şekilde diyabet riskini azaltabileceğine dair çalışmalar mevcuttur.

Yeşil Kahve Zayıflatır Mı?

Yeşil kahve zayıflatır. İçeriğindeki klorojenik asit metabolizmayı güçlendirir. Metabolizmayı hızlandırır. Vücudun bazal metabolik hızı artar. Bu sayede vücutta glikoz eksikliği ortaya çıkar. Vücut, glikoz ihtiyacını karşılamak için depolanmış yağ hücrelerini yakar. Yağ yakma kapasitesi arttırılır. Bunların sonucunda zayıflama sağlanır. Aynı zamanda iştahı kapatır. Açlığı bastırır. Daha az yemek yemeyi sağlar.

Yeşil Kahve ve Faydaları Nelerdir?

  • İçeriğindeki kafein ve klorojenik asit sayesinde, belli düzeyde yağ yakımını hızlandırıcı etki gösterdiği bilinmektedir.

  • Bazal metabolizmayı hızlandırarak kilo verme ve kilo korumaya yardımcı olabilir.

  • Yüksek antioksidan etkiye sahiptir, hücre hasarını önleyerek yaşlanma etkilerinin azalmasına yardımcı olur.

  • İçeriğinde bulunan antioksidanlar, iyi huylu kolesterolü (HDL) yükseltip, kötü huylu kolesterolü (LDL) düşürmeye yardımcı olur ve kan basıncını azaltır.

  • Kalp-damar sağlığını destekler.

  • Serbest radikallerin vücuttaki zararlı etkilerini önler.

  • Bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcıdır.

  • Enerjiyi artırıcı ve canlandırıcı etkisi vardır. Zinde hissettirir.

  • Beyni ve sinir sistemini uyarıcı özelliği vardır.

    Ama unutmayalım her şeyin fazlası zararlı. Aşırı miktarda tüketilirse mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık, uykusuzluk, gastrit, reflü ve bağ ağrısına neden olabilir.

 

2018-11-08T10:49:12+00:00

Leave A Comment

Son Yazılarımız